YE: Beauty Lies In Diversity

CALL FOR CZECH PARTICIPANTS
Type of project: Youth Exchange
Title: Beauty Lies in Diversity
Topic: discrimination among young people, intolerance
Venue: Evora, Portugal
Date: 24/3-1/4 2018
Participants: 4 participants 18-25 and 1 leader 18+ from the Czech Republic
Infopack: download
Application: here (deadline: 21/1/2018)

Příspěvek byl publikován v rubrice call a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „YE: Beauty Lies In Diversity

 1. Hello
  I’m from Czech republic and I want to participace on this project because of new friendship, practise my English and meet another cultures, lenguages and traditions. I’m 19 years old and I was in on Erasmus+ project in Romania.

 2. DEar Sir or Madam,

  I study master program „Ethic in social work“ and I work as a private teacher of English. In my thesis I would like to write about children of foreigners and their participation and lives in the Czech republic, so all projects which care about similar topics (such as yours) is my priority.

  Yours faithfully,

 3. Ahoj, velice rád bych se zůčastnil zmiňovaného projektu Beauty Lies in Diversity. Jsem dosti společenský, komunikativní a akční. Rád sleduji aktuální dění, jak kolem mne, tak ve světě. Zatím mám za sebou pouze jeden projekt v Řecku. Děkuji moc.

 4. Ahoj, jmenuji se Monika, je mi 24 let a dokončuji magisterské studium. Ráda bych se zúčastnila výše zmíněného projektu, který bude již čtvrtým. Moc ráda bych se obohatila o nové zkušenosti, přátelé a poznatky. Na oplátku mohu předat znalosti a zážitky z předešlých projektů, které měly podobná témata. Doufám, že se uvidím s dalšími šťastlivci v Portugalsku, kde se dozvíme spoustu nových věcí a zažijeme nezapomenutelný projekt! Děkuji.

 5. Hello,
  I’m very much interested in participating on this project as my future job is all about diversity and international cooperation.

  I’m also currently working at youth centre, where I have to deal with various kinds of discrimination going on from time to time, so I have plenty of experience to join in the discussions.

  I have attended only one project so far in Lithuania, which discussed the cultural diversity on modern digital age.

  Looking forward to hearing from you,
  Greetings,

  Nikola Niklova

 6. Ahoj, jmenuji se Pavel, je mi 18 let. Omlouvám za nedodržení deadline, ale spletl jsem si termín. O projekt bych měl veliký zájem. S takovými projekty zkušenosti zatím nemám. Rad bych je však nabyl. Aktivně se účastním jako dobrovolník v AFS. Předem děkuji za vyřizení
  S pozdravem Pavel Ott

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *